BDAR
gdpr

Jūsų asmens duomenų valdymas

Siekdami užtikrinti geriausią Jūsų naršymo patirtį, šioje svetainėje naudojame slapukus (ang. cookies). Naršydami toliau Jūs patvirtinsite savo sutikimą naudoti slapukus. Savo sutikimą bet kada galėsite atšaukti pakeisdami interneto naršyklės nustatymus ir ištrindami įrašytus slapukus.


Europos gamtai šiandien – svarbi diena

Data

2021 05 21

Įvertinimas
2
Smiltpievė
Smiltpievė

   Gegužės 21- oji minima, kaip Europos Sąjungos specialių saugomų teritorijų tinklo „Natura 2000” diena. Šis didžiausias pasaulyje ir vertingiausių Europos gamtinių buveinių ir rūšių apsaugai skirtas tinklas egzistuoja nuo 1992 metų, o Lietuvoje pradėtas rengti prieš septyniolika metų. Europoje įsteigta beveik 28 tūkst. NATURA 2000 sausumos ir jūros saugumų teritorijų. Jos sudaro apie 18 proc. ES sausumos ir 6 proc. jūrų ploto. Lietuvoje patvirtintos 85 paukščių apsaugai svarbios teritorijos ir 496 – buveinių apsaugai. Jos kartu užima apie 13 proc. mūsų šalies ploto.

Plačiau apie „Natura 2000“ saugomų gamtinių teritorijų ir rūšių grožį šiame pažintiniame vaizdo reportaže https://www.youtube.com/watch?v=PzVbQWgux4o

   Gamtinės įvairovės apsaugai yra svarbu išsaugoti ne tik atskiras rūšis, bet ir natūralią jų gyvenamąją aplinką – buveinę, kurioje gyvoji ir negyvoji gamta kartu formuoja vieningą visumą. Juk nei viena rūšis negali egzistuoti atskirai, be kitų su ja susijusių rūšių. Buveinė, kaip unikalus gamtos kompleksas, yra didelė vertybė pati savaime. Įvairūs buveinių tipai formavosi ilgą laiką. Įdomu tai, kad augalų sudėtis skirtingose vietose skiriasi. Vienokia ji palei upės vagą, kitokia slėnio apačioje ar stačiame, nuo saulės įkaitusiame šlaite. Žmogaus buveine vadinama jo gyvenamoji vieta – namas ar butas. Gyvų organizmų „namai“ yra jų gyvenamoji aplinka, kurioje jie įsikūrę kartu su kitais gyvais organizmais (rūšimis), susiję su tam tikrais kraštovaizdžio elementais: reljefu, dirvožemiu, klimatu. Dubysos regioniniame parke iš viso inventorizuotos 17 tipų europinės svarbos buveinės. Parke yra aštuonios skirtingos pievų buveinės. Šiandien norime Jums pristatyti vieną rečiausių ir pažeidžiamiausių karbonatinių smėlynų pievų buveinę. Dubysos regioniniame parke šios buveinės aptinkamos aukščiausiose slėnio vietose, poledynmečio suformuotose upės terasose, šlaituose. Jas formuoja žemos ar neaukštos žolės. Vyrauja tankiakeriai ir kiliminiai augalai, tačiau ištisinės velėnos jie nesudaro. Įprastai tai saulės atokaitos vietos, smarkiai įkaistančios dieną ir labiau už kitas vietas, atvėstančios naktimis. Buveinėje vyrauja žemos žolės, yra atviro smėlio lopinėlių arba samanomis ir kerpėmis padengtų plotų. Iš būdingų, lengviau atpažįstamų augalų paminėtini buveinėje augantys šilokai, vilkpupės, paprastieji čiobreliai, šiliniai gvazdikai. Didesni jų plotai yra ties Navininkų, Paliepiukų, Ugionių kaimais, Betygalos miesteliu.

Smiltpievė